Artykuł partnera.
Rozdzielnice są urządzeniami elektromagnetycznymi, których podstawowym zadaniem jest rozdział energii elektrycznej pomiędzy poszczególnymi instalacjami. Służą ponadto do łączenia ze sobą oraz zabezpieczania obwodów – zarówno zasilających, jak i odbiorczych. Dlatego muszą spełniać ściśle określone wymagania. Z naszego artykułu dowiecie się, które konkretnie normy mają szczególne znaczenie.
Która norma odpowiada za konstrukcję rozdzielni?
Od 1 listopada 2014 w Polsce funkcjonuje tylko jedna norma dotycząca rozdzielni elektrycznych niskiego napięcia. To PN-EN 61439. W praktyce zyskała ona na znaczeniu dopiero w 2015 roku, gdy ukazała się jej spolszczona wersja. Celem wprowadzenia tej normy było ustalenie standardu polepszającego jakość oraz bezpieczeństwo urządzeń. Obecnie wszyscy liczący się na rynku producenci stosują się do opisanych w niej wymagań.
Co znajduje się w normie PN-EN 61439?
Oprócz wyraźnego podziału odpowiedzialności za używany sprzęt (na projektanta, producenta pierwotnego oraz wytwórcy zestawu prefabrykatora), dokument zawiera warunki instalacji i otoczenia rozdzielnic elektrycznych niskiego napięcia. Dla przykładu bierze się pod uwagę użytkowana w środowisku standardowym czy przemysłowym, a także zastosowania wewnętrzne lub zewnętrzne.
Jako warunki instalacji wymienia się ponadto rodzaj montażu (naścienny, wolnostojący), potrzebną przestrzeń (mierzoną przez szerokość, długość i głębokość), maksymalną wagę, a nawet transport. Istotna jest przy tym obsługa. Wg PN-EN 61439 należy ustalić, czy rozdzielnia elektryczna będzie użytkowana przez osoby wykwalifikowane. Od tego zależy wyposażenie produktu w specjalne drzwiczki lub pokrywy.
Do pozostałych wymagań zalicza się jeszcze m.in.:
- obliczenie granicznego przyrostu temperatury,
- wytrzymałość cieplna,
- odporność na korozję,
- wytrzymałość zwarciowa.
W jaki sposób wymagania pomagają?
Ponieważ PN-EN 61439 w bardzo szczegółowy sposób ustala wiele parametrów funkcjonowania rozdzielni, ich użytkownicy mają zapewniony dostęp do najlepszych rozwiązań w swojej klasie. To z kolei zapewnia całkowite bezpieczeństwo eksploatacji wraz z wydłużeniem żywotności produktów. Wszelkie awarie czy nieprawidłowości stają się rzadkim wyjątkiem, a nie „normalnością”, z którą należy się pogodzić.
Wystarczy przypomnieć sobie, jak działały rozdzielnie przed wprowadzeniem nowej normy. Dziś zarówno producenci, jak i odbiorcy ich produktów są zadowoleni ze zmian, ponieważ pozwalają im na łatwe określenie wymogów, którymi należy się kierować podczas zakupów czy projektowania.
Gdzie znaleźć rozdzielnice spełniające powyższe wymagania?
Dobrym wyborem będą zaufani dostawcy, jak sklep.doko.pl. W jego ofercie znajdują się rozdzielnice elektryczne spełniające wszelkie wymagania w zakresie elastyczności, wytrzymałości, bezpieczeństwa oraz estetyki. Starannie wyselekcjonowane produkty uznanych marek dają gwarancję otrzymania wysokiej jakości sprzętu.
Zachęcamy wobec tego do przyjrzenia się asortymentowi hurtowni elektrotechnicznej Doko.